چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰

آنچه باید درباره ورزش کودکان بدانیم

ورزش کودکان

تحرک انسان با تولد آغاز می شود و کودکان به طور ذاتی به تحرک و فعالیت علاقمند هستند، آنچه همگان می دانیم ورزش برای رشد روانی، اجتماعی و جسمانی کودکان بسیار ارزشمند می باشد.

تحرک انسان با تولد آغاز می شود و کودکان به طور ذاتی به تحرک و فعالیت علاقمند هستند، آنچه همگان می دانیم ورزش برای رشد روانی، اجتماعی و جسمانی کودکان بسیار ارزشمند می باشد.

متاسفانه با توجه به سبک زندگی امروزی (انجام بازی های رایانه ای، استفاده از تبلت، استفاده مداوم از وسایل نقلیه، آپارتمان نشینی و محدودیت فضای بازی برای فعالیت کودکان) فعایت و تحرک در کودکان کاهش پیدا کرده است. با توجه به اینکه فعالیت و تحرک در کودکی می تواند الگوی حرکتی آن ها را در آینده تععین کند. این نگرانی برای سلامتی و رشد کودکان به وجود می آید و بیماری های ناشی از چاقی به دلیل عدم تحرک می تواند یکی از آن ها باشد. در بعد روانی ورزش در کودکان آنچه باید مورد توجه مربیان امر ورزش در کودکان مورد توجه قرار گیرد انتقال ارزش ها از سوی مربیان می باشد.

ارزشی چون عدالت با اجرای قوانین از سوی مربی، رعایت زمان مورد نظر برای همه اعضاء، می تواند ارزشی چون عدالت را به کودکان انتقال دهد. همراهی کردن مربی در شادی کودکان با رفتارهایی مثل آغوش کشیدن، همدلی با شادی کودکان ارزش هایی چون شادی، همراهی و همدلی به کودکان انتقال می یابد.

ایجاد توافق بین اعضاء و پذیرش توانایی دیگر اعضای تیم، احترام ازسوی مربی به تمام اعضاء، احترام به نقطه نظرات همدیگر و ایجاد احترام بین اعضای تیم ارزش های چون، توافق و پذیرش، حل تعارض واحترام به کودکان انتقال می یابد.

ارزش جوانمردی با رفتار مناسب با تیم رقیب، پذیرش شکست، لذت از بازی بدون توجه به نتیجه؛ ارزش مسئولیت پذیری با اهمیت نگهداری از وسایل بازی، ارزش سلامتی، توجه به گرم کردن، سرد کردن، تمرین اصولی با توضیح اینکه این کار چه نتایجی برای سلامتی دارد، ارزش هایی چون جوانمردی، مسئولیت پذیری و ارزش سلامتی به کودکان انتقال می یابد.

اکرم بهمنی /  هیات پزشکی ورزشی استان یزد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.