یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۵

نکات تغذیه ای جهت پیشگیری از بیماری های تنفسی و COVID-19

تغذیه سلامت

در این مطلب تذکرات تغذیه ای جهت کاهش ریسک و احتمال ابتلا به ویروس کرونا (پیشگیری) بیان می شود. اما پیش از هر سخنی، لازم است یادآور شد که رعایت نکات و توصیه های بهداشتی تاکید شده برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس، اولین و اساسی ترین قدم می باشد.

 عملکرد سیستم ایمنی بدن نقشی مهمی در پیشگیری از بیماری های تنفسی ازجمله ویروس کرونا دارد. عامل ابتلا به این ویروس بیماری های زمینه ایی مثل دیابت و بیماری های ریوی،  بیمار ی های قلبی، سوء تغذیه و نداشتن تغذیه صحیح است. کمبود دریافت منابع غذایی و کمبود ویتامین هایی مثل ویتامین C و A و D  و تضعیف سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به بیماریها را افزایش می دهد.

با مصرف روزانه منابع غذایی ویتامین C مثل مصرف سبزی و سالاد همراه با غذا میتوان از ابتلا  به بیماریها پیشگیری کرد. از میوه های حاوی ویتامین C ؛ پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، کیوی و همچنین سبزیهای دارای ویتامین C ؛ انواع کلم، گل کلم، شلغم، فلفل سبز و فلفل دلمه ای را میتوان نام برد. بعنوان مثال مصرف روزانه یک عدد پرتقال یا 2 عدد نارنگی ویتامین C مورد نیاز روزانه بدن را تأمین می کند. هویج و کدوحلوایی و سبزی های سبز تیره مثل اسفناج،  برگ چغندر و برگ های تیره رنگ کاهو هم از منابع خوب ویتامین A  هستند. بطورکلی  به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری و تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف روزانه  3 واحد از گروه سبزی ها ( بجز سبزی های نشاسته ایی ) و حداقل 2 واحد میوه توصیه شود.

کودکان زیر 5سال، مادران باردار و سالمندان و بیمارانی که  داروهای کورتنی مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند و لازم است برای پیشگیری نکات زیر را رعایت نمایند.

-         هر روز سبزی یا سالاد همراه با آب لیموترش یا آب نارنج تازه استفاده کنند.

-         از هویج و کدوحلوایی و شلغم و لبو در غذاهای روزانه استفاده شود.

-         مصرف پیاز خام به  دلیل داشتن ویتامین C همراه با غذا توصیه می شود.

-         از مصرف سوسیس و کالباس و سایر فست فودها  و غذاهای چرب و سنگین اجتناب شود.

-         استفاده از منابع پروتئین در غذای روزانه مثل حبوبات یا تخم مرغ حائز اهمیت است.

-         کمبود ریز مغذی هایی مثل آهن و روی هم سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. از منابع غذایی این 2 ریز مغذی مثل حبوبات بعنوان جایگزین مناسب گوشت ، شیر و لبنیات وسبزیهای برگ سبز و انواع خشکبار بیشتر استفاده شود.

-         از خوردن غذاهایی که خوب پخته نشده  (مثل تخم مرغ عسلی و نیمرو، کباب هایی که مغز پخت نشده اند) خودداری شود.

-         از خوردن غذا و مایعات در مکان هایی که از نظر بهداشتی مورد اطمینان نیستند خودداری شود.

-         در صورتی که علائم سرماخوردگی دارید، از غذاهای آبکی مثل سوپ و آش  همراه با آب لیموی تازه و مایعات گرم استفاده کنید.

-         از جوانه گندم، ماش و شبدر در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

-         از میوه های حاوی انتی اکسیدان فصل مثل انار، پرتقال های تو سرخ ، گریپ فروت و ... استفاده کنید.

-         روزانه از جوشانده آویشن و پونه کوهی برای تقویت سیستم ایمنی استفاده کنید.

بخاطر داشته باشید رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه و حصول اطمینان از دریافت کافی ریز مغذی ها و پروتئین از برنامه غذایی روزانه نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها از جمله  ویروس کرونا دارد.

فرید اردیخانی کارشناس ارشد تغذیه و مسئول کمیته تغذیه هیات پزشکی ورزشی استان کرمانشاه 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.