یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲

رئیس هیئت پزشکی اصفهان:

فعالیت مدارس فوتبال فعلاً ممنوع است/ اختلاف سازمان لیگ و فدراسیون درباره افسران سلامت

دکتر باقری مقدم

گروه استان‌ها- رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان اصفهان اختلاف سازمان لیگ و فدراسیون را دلیل قطع فعالیت افسران سلامت آموزش‌دیده از سوی هیئت‌های پزشکی ورزشی استان‌ها دانست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، احمد باقری‌مقدم بعدازظهر امروز در نشست خبری، درباره دلیل عدم دعوت از نماینده این هیئت یا اداره‌کل ورزش و جوانان استان اصفهان برای حضور در نشست‌های ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: قبلاً طبق مصوبات و اطلاعیه‌های ستاد کرونا در ورزش که در فدراسیون پزشکی ورزشی مستقر شده بود عمل می‌کردیم و در تمام این مراحل تصمیمات با حضور کارشناسان پزشکی و ورزشی در این ستاد اخذ می‌شد، اما اخیراً این شورا تعطیل شد و استان‌ها به صورت ستادی عمل می‌کنند. این در حالی است که به دلیل تعدادی زیاد ورزشکاران و باشگاه‌ها در استان اصفهان انتظار داشتیم تصمیمات حوزه ورزش با حضور کارشناسان اخذ شود.
وی به کاهش حضور مردم در مراکز ورزشی و مشکلات معیشتی صاحبان و کارکنان این مراکز اشاره کرد و افزود: تعطیلی‌های موقت مانند دستور اخیر می‌تواند به این مراکز بیشتر آسیب وارد کند. هرچند تابع تصمیمات ستاد مقابله با کرونا هستیم اما درخواست می‌کنم برای تعطیلی و بازگشایی مراکز ورزشی با هیئت پزشکی ورزشی مشورت صورت گیرد. خوشبختانه باشگاه‌ها و مراکز ورزشی در مدت اخیر به خوبی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده‌اند و گزارشی از بیماری کرونا در باشگاه‌های استان نداشتیم و امیدوارم برای مصوبه بعدی حتماً نظر اداره‌کل ورزش و جوانان و هیئت پزشکی ورزشی استان اخذ شود.
رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه پیشنهاد جایگزین این هیئت در این خصوص چیست، گفت: همان‌طور که رئیس‌جمهوری نیز تأکید کرد مردم باید به فعالیت‌ اقتصادی خود ادامه داده و در عین حال موازین بهداشتی را نیز رعایت کنند و ما نیز درباره مراکز ورزشی همین اعتقاد را داریم. پیشنهاداتی در خصوص محدودیت تعداد افراد، نحوه ثبت‌نام و به‌کارگیری و مراقبت از افراد درگیر داریم و بازگشایی مراکز ورزشی با رعایت پروتکل‌ها خواسته باشگاه‌داران و هیئت پزشکی ورزشی است.
وی درباره بیمه‌شدگان ورزشی استان اصفهان بیان کرد: هر سال ورزشکاران با پرداخت 20 هزار تومان برای یک سال (12 هزار تومان برای روستاییان) از خدمات زیادی برخوردار می‌شوند و سال گذشته نیز مبالغ زیادی برای درمان ورزشکاران استان پرداخت شد. در سال 98 حدود 310 هزار عضو داشتیم که آمار ورزشکاران سازمان‌یافته استان است که نسبت به سال‌های گذشته افزایش خوبی داشت و بهترین شاخص برای توسعه ورزشی نیز همین شاخص است. در سال جاری به دلیل شیوع کرونا و عدم استقبال ورزشکاران کشور، تعداد ورزشکارانی که این حق بیمه را پرداخت کرده‌اند کاهش یافته و فدراسیون پزشکی ورزشی و هیئت‌های استانی را با مشکل مواجه کرده است.
باقری‌مقدم ادامه داد: با این وجود استان اصفهان در رتبه بالا و قابل‌قبولی است و چون با پرداخت پیوسته حق عضویت، ورزشکاران می‌توانند مزایای بیشتری دریافت کنند از ورزشکاران استان درخواست می‌کنم در این خصوص اقدام کنند چون اگر در پرداخت حق عضویت بیش از یک ماه وقفه بیفتد مبلغ پرداختی برای درمان ورزشکار بیمه‌شده متفاوت خواهد بود.
وی در پاسخ به اینکه آیا امسال مبالغ پرداختی به ورزشکاران آسیب‌دیده با توجه به تورم قابل افزایش است، بیان کرد: درآمد هیئت‌های استانی به حساب فدراسیون پزشکی ورزشی می‌رود و درصدی از آن به حساب هیئت‌ها واریز می‌شود و ما نیز بخشی از آن را به شهرستان‌ها اختصاص می‌دهیم. در صنعت بیمه هیچ‌گاه با پرداخت 20 هزار تومان این حجم از خدمات ارائه نمی‌شود و مسلماً اگر فدراسیون از نظر مالی محدودیت نداشته باشد بودجه بیشتری به استان‌ها اختصاص می‌دهد. هم‌اکنون نیز اگر ورزشکاری دچار پارگی رباط صلیبی شود تمام هزینه‌های او پرداخت می‌شود. امسال هم با وجود محدودیت‌های موجود این خدمات به ورزشکاران آسیب‌دیده ارائه می‌شود و ورزشکاران در این خصوص نگرانی نداشته باشند.
رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان اصفهان اضافه کرد: سال گذشته بیش از هزار و 200 پرونده مصدومیت ورزشی در استان اصفهان داشتیم که تا پایان خردادماه امسال با تمام این ورزشکاران تسویه حساب شد و خوشبختانه پاسخگوی تمام مصدومان بودیم.
وی آسیب زانو، مچ پا و ستون فقرات را بیشترین آسیب‌های ورزشکاران استان اصفهان در سال 98 دانست.
باقری‌مقدم درباره حوزه روانشناسی ورزشی تصریح کرد: با فراخوانی که سال گذشته منتشر کردیم حدود 70 فارغ‌التحصیل روانشناسی ورزشی برای همکاری با هیئت پزشکی ورزشی اعلام آمادگی کردند که تعداد قابل‌توجهی بود. کمیته روانشناسی هیئت نیز در آکادمی علوم ورزشی فعال شده است و پس از آموزش میدانی این کارشناسان از حضور آنها استفاده کردیم. متأسفانه با بروز بحران کرونا و تعطیلی مراکز این فعالیت‌ها محدود شده که امیدوارم بتوانیم بار دیگر از این ظرفیت استفاده کنیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.